Swimming stats

Posted 3/14/21

Class 4A Top 10 finishers from South Metro schools in the Class 4A state meet held on March 12 at the VMAC. 200 medley relay – 1. Heritage (Anna Shaw, Aislyn Barnett, Inge Ehm, Amaia Sherman) …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Username
Password
Log in

Don't have an ID?


Print subscribers

If you're a print subscriber, but do not yet have an online account, click here to create one.

Non-subscribers

Click here to see your options for becoming a subscriber.

If you made a voluntary contribution in 2019-2020, but do not yet have an online account, click here to create one at no additional charge. VIP Digital Access includes access to all websites and online content.


Our print publications are advertiser supported. For those wishing to access our content online, we have implemented a small charge so we may continue to provide our valued readers and community with unique, high quality local content. Thank you for supporting your local newspaper.

Swimming stats

Posted

Class 4A

Top 10 finishers from South Metro schools in the Class 4A state meet held on March 12 at the VMAC.

200 medley relay – 1. Heritage (Anna Shaw, Aislyn Barnett, Inge Ehm, Amaia Sherman) 1:42.86.

200 freestyle – 9. Kenzie Myco, Heritage, 1:56.58; 10. Caroline Dimig, Heritage, 1:56.60.

200 IM – 3. Barnett, Heritage 2:06.02; 7. Ehm ,Heritage, 2:08.78; 9. Sherman, Heritage, 2:10.29.

50 free – 1. Shaw, Heritage, :22.22.

Diving – 4. Morgan Davita, Heritage, 418.95; 10. Hannah Compton, Ponderosa, 370.75.

100 butterfly – 3. Ehm, Heritage, :56.03; 10. Ashlee Urroz, Heritage, :58.60.

100 free – 1. Shaw, Heritage, :48.24; 8. Cora Buelow, Heritage, :53.90.

500 free – 6. Elizabeth Dimig, Heritage, 5:11.05; 8. AmyLee Hawkins, Littleton, 5:17.97,

200 free relay – 4. Heritage (Urroz, Alyssa Lopez, Sherman, Myco),1:37.57.

100 backstroke – 7. Sherman, Heritage, :58.08.

100 breaststroke – 1. Barnett,Heritage, 1:02.44; 6. Urroz, Heritage, 1:06.70; 8, Hawkins, Littleton, 1:07.29; 9. Isabella Cole, Heritage, 1:07.62.

200 free relay – 4. Heritage (Urroz, Lopez, Sherman, Myco) 1:37.57.

100 backstroke – 7. Sherman, Heritage, :58.07.

400 free relay – 1. Heritage (Myco, Dimig, Buelow, Shaw) 3:27.50.

Team – 1. Heritage 495.5; 16. Highlands Ranch 65; 18. Littleton 52; 26. Ponderosa 13.

Class 5A

Top 10 finishers from South Metro schools in the Class 5A state meet held on March 11 at the VMAC:

200 free relay – 3. Regis Jesuit (Allie Sanchez, Emma Weber, Greta Leege, Rosie Jump) 1:43.12; 4. Cherry Creek (Charlotte Wilson, Teagan Steinmetz, Alexia Greenhawt, Avery Hall) 1:43.26. 7. Valor Christian (Daciana Colon, Karley Bennett, Makayla Hoehn, Ashley Stenstrom) 1:47.16; 9. Rock Canyon (Abigail Gardner, Mandy Fleetwood, Grace Gardner, Morgan Edstrom) 1:47.74; 10. Arapahoe (Lindsay Louder, Ryan Johnston, Marina Huster, Piper Prince) 1:47.93.

200 free – 3. Elizabeth Brock, Cherry Creek, 1:509.77; 5. Samantha Aguirre, Regis Jesuit, 1:53.12; 5. Madison Saldanha, Cherry Creek, 1:53.86.

200 IM – 1. Emma Wilson, Regis Jesuit, 2:01.71; 5, Steinmetz, Cherry Creek, 2:05.04; 6. Kate Baker, ThunderRidge, 2:05.32; 7. Quinlan Hinerfeld, Rock Canyon, 2:05.73.

50 free – 1. Lyndsay Wehr, Arapahoe, :23.22; 2. Lawson Ficken, Cherry Creek, :23.32; 4. Grace Dale, Regis Jesuit, :23.48; 8. Jenna Smith, Cherry Creek, :23.81; 9. Stenstrom, Valor, :24.04; 10. Greenhawt,Cherry Creek, :24.06.

Diving – 7. Kyndall Tatum, Arapahoe, 423.75; Presley Dorsett, ThunderRidge, 422.75.

100 butterfly – 4. Greenhawt, Cherry Creek, :54.79; 8, Wilson, Cherry Creek, :55.87.

100 free – 2. Wehr, Arapahoe, :51.03; 4. Ficken, Cherry Creek, :51.29; Dale, Regis Jesuit, :51.43; 8, Hall, Cherry Creek, :51.75; 9. Stenstrom,Valor, :51.76.

500 free – 2. Brock, Cherry Creek, 4:56.04; Mila Nikanorov, Douglas County, 5:04.59; 6. Megan Bergstrom, Arapahoe, 5:09.47; 7. Mirielle Griffin, Arapahoe, 5:09.60; 9. Haley Ross, Cherry Creek, 5:12.34; 10. A. Gardner (Rock Canyon) 5:12.37.

200 free relay – 2. Cherry Creek (Ficken, Greenhawt, Hall, Smith) 1:34.45; 4. Regis Jesuit (Leege, Jump, Weber, Dale) 1:35.74; 5. Arapahoe (Wehr, Harris Galvin, Johnston, Griffin) 1:36.07; 8. Douglas County (Cicily Terranova, Katelyn Hornkohl, Nikanorov, Margaret Kroening) 1:38.02.

100 backstroke – 6. Hinerfeld, Rock Canyon, :55.88; 8. Wilson, Cherry Creek, :56.04; 9. Smith, Cherry Creek, :56.52.

100 breaststroke – 1. Weber, Regis Jesuit, :59.93; 6. Steinmetz, Cherry Creek, 1:03.28; 8. Catherine Bradac, Regis Jesuit, 1:03.66; 10. Liberty Edwards, Cherry Creek, 1:04.54.

400 free relay – 3. Cherry Creek (Ficken, Brock, Saldanha, Smith) 3:27.14; 7. Valor (Stenstrom, Aj Adams, Colon, Hoehn) 3:30.44; 8. Arapahoe (Wehr, Louder, Prince, Griffin) 3:30.62; 9. Regis Jesuit (Aguirre, Bradac, Sanchez, Dale) 3:31.37; 10. ThunderRidge (Baker, Meg Mallory, Kate Mallory, Tori Bartusiak) 3:34.80.

Team – 1. Cherry Creek 430; 3. Regis Jesuit 298; 6. Arapahoe 236.5; 10. Valor 144; 11. ThunderRidge 93; 14. Douglas County 83; 14. Rock Canyon 83; 22. Legend 26; 24. Mountain Vista 21; 27. Chaparral 12.

Comments

Our Papers

Ad blocker detected

We have noticed you are using an ad blocking plugin in your browser.

The revenue we receive from our advertisers helps make this site possible. We request you whitelist our site.